Zrní – tour k novému albu Široko daleko

Jsou stopaři nových postupů. Pohybují se v meziprostoru alternativy a popkultury. Nezaměnitelná je poetika v jejich textech, práce s elektronikou i skladatelsko-producentský přístup, v němž fúzují žánry a panuje absolutní volnost. Jejich hudba je černá díra, která pohltí cokoliv: od glassovského minimalismu přes podivné disco, folkové písničkářství, po psychedelickou závrať. Není mnoho kapel, které by tolik překvapovaly, jako právě Zrní. 

Intimitu z desek dokáží na koncertech přetavit v obrovskou energii. Umí být divocí i jemní, zasnění i přímočaří. To vše dělá ze Zrní jednu z nejzajímavějších a nejvyzrálejších kapel české hudební scény. Zrní spolu hrají v nezměněné sestavě od roku 2001. Za sebou mají 7 řadových alb, za která byli několikrát nominováni na kapelu roku v hudebních cenách Anděl. V roce 2012 si tuto sošku odnesli v kategorii objev roku.

 

Nové album Široko daleko

Písničky na albu Široko daleko vznikaly v průběhu pandemie v roce 2021. Pod vlivem pocitů pomíjivosti a smrtelnosti a zároveň nepomíjivosti a nekonečna, který pandemie přinesla, a za který jí vděčíme. 

Po dvou deskách, na kterých jsme experimentovali s elektronikou, jsme tentokrát měli chuť nahrát desku stojící na našem nástrojovym složení. Zvukově jednoduchou a stručnou, s minimálním množstvím samplů. Chceme nahrávat spolu naživo, užít si ryzí kapelní energii. Vrátit se ke kořenům. A taky jsme si řekli: “nejsou prachy, musíme se uskromnit”. A tak jsme takovou desku natočili. 

Nahrávali jsme v roce 2022 přímo ve zkušebně, kam si svoje mobilní studio přivezl Ondřej Ježek. Na několik písniček za náma přijel i Jonatán Pastirčák, kterej byl spolu s Ondrou producentem našich předchozích dvou desek.

Texty tentokrát poprvé vznikaly dřív, než hudba, což se v nich projevuje větší svobodou a lehkostí, která se pak přenáší i na hudbu. Oproti předešlým deskám záměrně nic neřešíme. Intuice, radost, surfování na vlně, žádná přílišná rozumová cenzura. Texty jsou zenový, o pomíjivosti, o blbostech a dost o lásce, která tam někde po odstranění rozumu evidentně neustále číhá.

Na týhle desce jsme zužitkovali všechny svoje dosavadní muzikantský zkušenosti a vrátili se zpátky někam tam, kde jsme začínali, když jsme kapelu zakládali. Tehdy to byla čirá euforie z hraní a z kamarádství, touha skládat veselý hipísácký písničky, šířit radost ze života. Kladenský děti květin. A to je duch i tohohle alba. Album míchal a produkoval Ondřej Ježek, masteroval Tomáš Karásek. 

 

FB: https://www.facebook.com/kapelazrni/

IG: https://www.instagram.com/zrni_official

WEB: https://zrni.cz/