Promíntání filmu neviditelné krajiny s diskuzí

Co nám zvuk může říct o naší budoucnosti? Může nás inspirovat k novému myšlení? Vydali jsme se na sonické expedice na jedinečná přírodní a průmyslové místa v Česku a na Islandu hledat odpovědi na výzvy, které před naši civilizaci staví energetika, zemědělství a správa krajiny.

Připojit se k naší expedici můžete prostřednictvím zvukového archivu, terénních zápisků z cest, hudební desky a dokumentárního filmu.

Film 

Umělecko-výzkumnou expedici mířící na místa v Česku a na Islandu, jež nám mohou naznačit mnohé o řadě složitých výzev a problémů souvisejících s klimatickou krizí, doprovodil filmový štáb. Prostřednictvím filmům Neviditelné krajiny a Krajiny budoucnosti se s námi můžete vydat do nitra geotermální elektrárny, k tající ledovcové laguně nebo do aquaponické farmy, kde rostou plodiny bez půdy.

Neviditelné krajiny

Dokumentární film Iva Bystřičana.
2022 / 48’ 

Velká část fenoménů obklopujících nás v našich každodenních životech je zcela skryta našemu zraku.

 Tajemné světy zvuků, ozvěn a vibrací vytvářejí všude kolem nás sítě prazvláštních neviditelných krajin.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak zní řev vody a žáru v útrobách tepelné elektrárny nebo pravidelný dech ropné věže? Snímek plný ruchů a zvuků, přesto však téměř beze slov, nabízí originální pohled na problematiku ekologie a energetiky. Vnímat svět totiž lze i mnoha jinými způsoby než jen očima.

Tvůrčí štáb

Námět, scénář, režie: Ivo Bystřičan
Kamera: Matěj Piňos
Střih: Šimon Špidla
Produkce: Iveta Černá
Producentka: Tereza Swadoschová (Era Productions)
Záznam zvuku & letecké záběry: Jan Kalužný
Field recording: Sara Pinheiro, Magnús Bergsson
Zvukový mix: Václav Flegl

Film vznikl v koprodukci s Českou televizí.