Jen pár dní do začátku Envirofestu – Dolní Kounice ožijí hudbou
a environmentálními tématy

Tisková zpráva 6. září 2023

Inspirativní festival končícího léta Envirofest začne již příští víkend v Dolních Kounicích, jen pár kilometrů od Brna. „Vezměte kamarády, rodinu a udělejte si výlet do tohoto malebného jihomoravského městečka. Čeká tu na vás kvalitní hudební program i celá řada přednášek, enviro workshopů a diskuzních panelů.  Skvělé také je, že do Dolních Kounic se dostanete pohodlně a rychle i z Brna. Jezdí sem hromadná doprava. Pokud se rozhodnete vyrazit autem, budeme rádi, když ho zaplníte co nejvíce lidmi, ” zve veřejnost na akci organizátor Zbyněk Hanko. 

Hlavním cílem festivalu je šířit osvětu v environmentálních tématech, motivovat veřejnost k udržitelnější způsobu života. „Chceme lidem ukázat prostřednictvím hudby a workshopů, že udržitelný život má smysl. A že se nemusím stydět za to, že třídím odpad, nakupuji v bezobalovém obchodu, šetřím vodou a podobně. Byli bychom rádi, kdyby se stal z udržitelného životního stylu mainstream. Náš přednáškový program jsme zaměřili velice prakticky, návštěvníci si odnesou konkrétní tipy a řešení. Nebudeme se tak bavit pouze v obecné rovině,” vysvětluje organizátorka Barbora Španihelová.

Přednášet bude na festivalu například Helena Továrková (Nadace Veronica), Jan Šarapatka (BIOHEMP, Konopa z.s.), Michaela Plevková (CZEPS) nebo přírodovědec Jan Husák, který spolupořádal první ročník Envirofestu. Organizátoři v programu neopomněli ani ekologickou havárii na řece Bečvě, která nebyla dosud objasněna a zároveň byla v roce 2020 impulsem pro vznik Envirofestu. Této kauze bude věnována panelová diskuse, v rámci které vystoupí například novinář, Jan Patočka či Stanislav Pernický, předseda MO Českého rybářského svazu Hustopeče nad Bečvou.

Organizátoři si pečlivě vybrali také partnery festivalu. „Chtěli jsme, aby sdíleli naše hodnoty a vize. Aby svým přístupem a fungováním pomáhali planetě, nikoliv naopak. Proto jsme se rozhodli spolupracovat například s firmou Tierra Verde, s jejichž přípravky budeme udržovat areál v čistotě. Velice nás těší také partnerství společnosti Future Farming, která se zabývá vývojem a dodávkami udržitelných technologií moderního zemědělství,” říká Hanko.

Future Farming bude mít na festivalu vlastní zónu, ve které si budou moci návštěvníci na vlastní oči, nos i ústa vyzkoušet, jak funguje, voní a chutná aquaponie. „Moc se na Envirofest těšíme. V naší Future Stage bude dětská zóna, ochutnávka pokrmů, diskusní klub a na festival přivezeme také nejnovější verzi naší oceňované A Shape technologie, která je vhodná pro domácí pěstování čerstvé zeleniny a ryb. Navíc se návštěvníci prostřednictvím virtuální reality přenesou z Envirofestu přímo na naší farmu,” prozrazuje Karel Janoš z Future Farming, který má Future Stage na starost.

Chybět nebude ani kvalitní hudební program. Návštěvníci se mohou těšit například na Ventolina, Tomáše Niesnera, Cesara Chunka, Janu Vébrovou nebo kapely Hvozd, Zrní či Koňe a Prase – to vše v krásném prostředí dolnoukounického hradu. Část programu se bude odehrávat také v klášteře Rosa Coeli – vystoupí zde mužský pěvecký sbor Láska opravdivá.

Permanentku na celý festival si mohou zájemci pořídit za pouhých 390 Kč, v ceně je přitom zahrnuto také stanování a parkování v areálu. „Snažíme se šířit osvětu a vzdělávat veřejnost v environmentálních tématech, spojovat lidi, kterým není jedno, co se s naši planetou děje. I proto by podle nás měla být akce co nejvíce přístupná veřejnosti. Nepotřebujeme na festivalu vydělat, chceme si ho užít a seznámit návštěvníky s naší filozofií,” vysvětluje Hanko

Obyvatelé Dolních Kounic mají navíc vstup na festival zcela zadarmo. „Jsme šetrní nejen k přírodě, ale chceme být šetrní i vůči místním. Chápeme, že ne všem může být příjemné, že se tři dny vedle jejich bydliště koná festival. Proto jsme se rozhodli pro tento krok, aby se místní mohli o smyslu akce přesvědčit na vlastní oči,” dodává Španihelová.

———-

Hudební i přednáškový program je k dispozici na webových stránkách festivalu, pro aktuální informace můžete sledovat také sociální sítě Envirofestu (Facebook, Instagram).

Vstupenky lze zakoupit v síti SMSticket. V ceně je zahrnuto parkování i možnost stanování. Obyvatelé Dolních Kounic a Pavlova mají vstup zdarma, stejně tak děti do 15 let a senioři.

Festival pořádá Zdravá Bečva z. s. Za finanční podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR,  MusicAIRE (An Innovative Recovery for Europe) a Jihomoravskému kraji. Mediálními partnery festivalu jsou radio Proglas, magazíny KAM v Brně, Sedmá generace a Ekolist. Záštitu nad akcí převzalo Ministerstvo životního prostředí ČR.

sdílej